Február 19-én iskolánk 13. évfolyamos földmérő diákjai a Vas Megyei Levéltárban tehettek egy rövid látogatást.
A térképek használói jól tudják, mit jelentenek a különböző színek, vonalak, jelkulcsok egy-egy szelvényen. Egy geodéta meg tudja állapítani a kezében lévő térképről, merre induljon el, ha egy felkeresendő alappont nyomára szeretne bukkanni. Akár még azt is megmondhatjuk, hány méter szintkülönbséget kell legyőzni, hogy meghódítsuk a szomszédos hegyeket.
Számok és betűk, műszaki információk, földrajzi törvények. Valóban ennyi „csak” a térkép?
A Vas Megyei Levéltár munkatársai nagy lelkesedéssel mutatták be, hogy a térkép több, mint amit elsőnek látunk. Az 1857-es kataszteri felmérések, illetve a katonai felmérések már digitálisan is elérhetők mindenki számára, csupán a www.mapire.hu oldalt kell felkeresnie. A legújabb műholdas felvételeket rá tudjuk vetíteni a lassan kétszáz éves szelvénylapokra, így akár egy történelmi időutazás részesei is lehetünk.
A térképlapokon visszaköszönnek az egykori falulakók. Ki gondolná: azért hívják Amerikásnak az egyik hegyoldalt, mert az első oda építkező ezt mondta egykor: „majd ő felépíti itt saját kis Amerikáját…” Gondoltad-e, hogy az utca elején levő ház már 150 éve ott áll? Sőt, még a ház lakójának nevét is tudjuk?
Természetesen a térképek és a hozzájuk tartozó további dokumentumok papír alapon, levéltári szekrények végtelen sorain is, szigorú rendben ott pihennek. A közeli Székesegyház toronyóraharangjának hangja behallatszik az épületbe. Az idő kint is, és a polcok között is jár. Talán már készül az a polc, melyen azok a térképek és vázrajzok fognak sorakozni, amit a most még diákként szemlélődők fognak elkészíteni egykor.