„ÓH, TIHANNAK RIJJADÓ LEÁNYA! SZÁLLJ KI SZENT HEGYED KÖZÜL”

Nagy örömünkre az idei tanévben is sok diák részvételével rendezhettük meg a költészet napjához kapcsolódó irodalmi vetélkedősorozatunkat. A fődíj egy jutalomkirándulás volt, amelynek keretében a Balaton északi partjának irodalmi emlékhelyeit látogattuk sorra.

A kellemes, májusi napsütésben az első megállónk Tapolca mediterrán hangulatú belvárosa volt. A Malom-tó partján megemlékeztünk a városka szülöttjéről, a felvilágosodás híres költőjéről, Batsányi Jánosról, és felkerestük feleségének, az osztrák költőnő Baumberg Gabriellának a szobrát is.

A Káli-medence vulkanikus hegyei között elhaladva értünk Tihanyba. Az impozáns tihanyi barokk templom falainál felidéztük az apátság 1000 éves történetét, utalva legősibb fennmaradt magyar nyelvemlékünkre, a tihanyi apátság alapítólevelére.

Mindeközben élveztük a páratlan panorámát, átéreztük a hely békességet árasztó, varázslatos hangulatát.

A balatoni látképet csodálva sétáltunk el a hely másik nevezetességéhez, a híres visszhang dombhoz, amelyhez a magyar irodalom egyik legszebb elégiája is kötődik. Csokonai Vitéz Mihály A tihanyi echóhoz című versének lírai szituációja szerint a költő szerelmi bánatában a természet magányában, a visszhanggal beszélgetve nyert megnyugvást. El is szavaltuk közösen a verset, egyetértve, hogy egy ilyen szép hely valóban képes lehet meggyógyítani a beteg lelket.

A Balaton partján végigsétálva pihenőnk a Gödrös strand volt, ahol a bátrabbak még a kissé hűvös vízbe is bemerészkedtek.

A délutáni programunk Balatonfüred volt. A Tagore sétányon keresztül jutottunk a hely nevezetességéig, a híres savanyú kútig, amelynek gyógyító vizére a reformkorban pezsgő életű fürdőváros is épült. Itt építtettek villát a korszak jelentős személyiségei, köztük Jókai Mór és családja. Kirándulásunk utolsó állomása a Jókai-ház megtekintése volt. Igényesen berendezett múzeumban kaptunk betekintést arról, hogyan, milyen berendezési tárgyak között éltek egykor az itt nyaralók. A nagyon élvezetes idegenvezetés pedig Jókai személyes életébe is bepillantást engedett.

A kirándulás befejező akkordja közkívánatra mindig egy rövid szabad program, amikor ki-ki kedvére fedezheti fel a várost. A parti sétány padjai, a móló, a fagyizók széles választéka mindenki számára lehetővé tette, hogy a lehető legkellemesebben zárja a napot.

Lélekben feltöltődve, Korzsenszky Richárd tihanyi perjel gondolatával búcsúztunk a Balaton-part csodájától:

BÉKE AZ ÉRKEZŐKNEK, ÁLDÁS A TÁVOZÓKNAK